luty19

Ekonomia gastronomia

dodano: 19 lutego 2013 przez Aramait


 

Ekonomia gastronomia. Jedz lepiej i wydawaj mniej to nic innego jak kolejna książka lifestylowa, i następna książka kulinarna, jaka możemy znaleźć na księgarskich półkach.

 

Dlaczego akurat ta przykuła w ostatnim czasie moją uwagę i postanowiłam ją polecić?

Ponieważ jest bogata w opisy kuchni, narzędzi kuchennych, składników dań, które po odpowiedniej obróbce można podawać na różne sposoby i łączyć z milionem warzyw, owoców, przypraw. Oczywiście książka ta nie podpasuje każdemu. Fragmenty o ciągłym oszczędzaniu i wykorzystywaniu, mrożeniu odpadków mogą być nie tyle nużące, co irytujące. Nie wydaje się także wskazane, żeby przygotowywać posiłki na cały tydzień z góry i jeść ciągle odmrażane i odgrzewane dania. Ciągłe planowanie jadłospisu zabija spontaniczność i co z jedzeniem tego, na co mamy akurat dziś ochotę. 

 

Nie należy jednak się zniechęcać.

Dla mnie książka wydała się ważna ponieważ zgadzam się z jej myślą przewodnią i sama nie znosze marnowania żywności. Zapewne troche w tym tkwi nawyku wypracowanego latami oraz utrwalonego podczas wychowania przez rodziców i dziadków. 

 

Najlepszy rozdział tej książki został poświęcony gromadzeniu zapasów i tworzeniu domowej spiżarni. Jak się okazało sama wypracowałam bardzo podobny zestaw bazowy, który staram się mieć zawsze pod ręką. Dla początkujących w tym temacie umieszczone tam rady będą na pewno przydatne. 

 

Ponadto plusem książki niewąpliwie są osobiste fragmenty umieszczane tam przez autorów, zawodowych kucharzy: Allegre McEvedy, Paula Merrett'a. Tworzy to trochę bajkowy świat kuchni sprzed kilku dekad oprószony typowym dla wspomnień z dzieciństwa sentymentem. Czyta się  przyjemnie i szybko tego typo fragmenty.

 

Polecam, jako lekturę na długie, szare wieczory, ale ostrzegam - po przeczytaniu kilku stron chyba każdy poczuje ochotę na gotowanie i jedzenie.

 

Aramait


photo
Źródło empik.com: Zdjęcie pochodzi z notki Ekonomia gastronomia


Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy